Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Blog > Komentarze do wpisu
Przyczyna i skutek

W dzisiejszym świecie każdy chce być zdrowy, szczęśliwy, szczupły i bogaty - najlepiej tak szybko, jak się da. Przez wieki, w odpowiedzi na to niemal powszechne zapotrzebowanie na natychmiastowe spełnianie życzeń, nieprzeliczone zastępy ludzi i organizacji oferowały kuszące formuły, specjalne techniki, ezoteryczne strategie i sekrety osiągania sukcesu i szczęścia bez najmniejszego wysiłku.

Co rok albo dwa ktoś publikuje książkę taką, jak Sekret, w której sugeruje, że istnieje krótka i łatwa droga do szczęścia i dużych pieniędzy. Według Sekretu wszystko, co musisz zrobić, to skupiać się na pozytywnych myślach i je wizualizować - w ten sposób przyciągniesz do swojego życia wszystkie dobre rzeczy, których pragniesz. Ta idea przemawia do ludzi unikających ciężkiej pracy niezbędnej do osiągnięcia czegokolwiek wartościowego.

Prawdziwą tajemnicą sukcesu jest jednak to, że nie ma żadnej tajemnicy. Są tylko uniwersalne zasady i ponadczasowe prawdy, które zostały odkryte i są ponownie odkrywane przez wieki. Szczęście, zdrowie i dobrobyt nie są rezultatem przypadku. Stanowią wynik przemyślanego planu i podlegają żelaznemu Prawu Przyczyny i Skutku.

Prawo to stanowi, iż "każda przyczyna powoduje skutek". Mówi także, że "dla każdego skutku można wskazać jego przyczynę lub przyczyny".

Brian Tracy "Flight Plan" (1-2)

wtorek, 21 października 2008, testeq
Komentarze
Gość: Orginal Replica, *.adsl.inetia.pl
2008/10/21 09:18:31
"Jeremiasz Apollo Hytz (1841-1919) wykonywał zawód aptekarza w powiatowym miasteczku Podhajce na Podolu... Któregos dnia latem 1873 roku, siedząc na werandzie swego domu w porze podwieczorku, wygłosił do grona rodziny i przyjaciół słynne, do dziś fascynujące swa prostotą zdanie, przed którego logika ugiąć się muszą najbardziej nawet sceptyczne umysły: "Każdy skutek ma swoja przyczynę".....
Uderzające swa oczywistością stwierdzenie posłużyło mu za punkt wyjścia do dalszych, przeprowadzonych z niezłomna konsekwencją rozważań: to, co stanowi przyczynę jakiegoś skutku, samo jest przecież skutkiem jakiejś przyczyny! Z chaosu nieuporządkowanych i pozornie przypadkowych zjawisk wyłania sie nieprzerwany łańcuch powiązanych ze soba przyczyn i skutków - wypływające z nieskończoności i zmierzające do nieskończoności continuum. Hytz dla okreslenia tego continuum uzywa terminu pend... (ang. the pend). Pojęcie tego continuum ma charakter aprioryczny i nie daje sie zdefiniować, tak jak samo continuum nie podlega poznaniu, ponieważ nasz aparat poznawczy jest, tak jak wszystko, jednym z jego przejawów."
Ciąg dalszy a także opis metod powiekszania wyobraźni na dziewiątym kilometrze drogi gruntowej Budzów - Marcyporęba - "Wstęp do imagineskopii " autor Śledź Otrembus Podgrobelski. WL Kraków 1977
-
2008/10/21 09:43:43
No to mamy tu przykład darwinizmu jak ta lala :-))
Ale: o ile prawdą jest, że "każda przyczyna powoduje skutek" to już bujdą na resorach : "dla każdego skutku można wskazać jego przyczynę lub przyczyny".
Dla każdego, co? No to podaj przyczynę (tu proszę wstawić dowolnie wybraną kwestię - a to powstania świata, a to głupoty polityków, a to swędzenia lewej pięty....)
Prawdą jest, że dla każdego skutku człowiek szuka przyczyny i czasem ją znajduje...
To było na godzinnym kursie: "Jesteś płotką-zostaniesz rekinem. Poznaj przyczynem"
-
2008/10/21 11:13:37
E, jo tam wole być niescynśliwy niz scynśliwy. Bo kie jestem niescynśliwy i gaździna widzi, ze jestem niescynśliwy, to zaroz zacyno karmić mnie najlepsymi przysmakami ze swojej kuchni :)
-
Gość: Andromeda, *.sgh.waw.pl
2008/10/21 12:14:46
Problem zwykle polega na tym, że jedna przyczyna przekłada się na wiele skutków, a jeden skutek zwykle ma wiele przyczyn. Niektóre związki są bardziej lub mniej oczywiste.
Dlatego z przyczynami i skutkami związanych jest tyle kontrowersji.
-
2008/10/21 12:36:28
Prawdziwa Tajemnica Sukcesu jest napisanie Prawdziwej Tajemnicy Sukcesu i sprzedanie jej chetnym poznania Prawdziwiej Tajemnicy Sukcesu. W ten sposob osiagamy sukces.

W dawnych czasach do mojego szpitala tonacego w dlugach przyjechala firma specjalizujaca sie w opracowywaniu raportu pt. "Jak oddluzyc szpital". Skasowala za to jakies straszne pieniadza.

Niestety, nie umiescili tego punktu, a powinien on byc PIERWSZY: "Nie zatrudniac firm opracowujacych strategie wyjscia z zadluzenia bo wpedzaja szpital w jeszcze wieksze".
-
Gość: niki, *.fastnet.pl
2008/10/21 13:47:16
Fascynujący temat. Jasne, każdy skutek ma swoją przyczynę lub kilka przyczyn, a każda przyczyna powoduje skutek lub kilka skutków. Pytanie jakie korzyści mamy że to wiemy i czy mamy wpływ na skutki? Chciałoby się powiedzieć tak mamy wpływ, ale czy naprawdę? Czy wspaniała kariera zawodowa to tylko wynik naszych planów i ciężkiej pracy. Czy nie odegrały tu rolę również przypadki. Czy inne nieprzewidywalne przyczyny (przypadki) mogłyby tą karierę zrujnować. To że urodziłem się w Polsce a nie gdzie indziej w tych czasach a nie kiedy indziej z tych rodziców a nie innych to ABSOLUTNY PRZYPADEK. I od tego po części zależy moje szczęście, zdrowie i dobrobyt.
Owczarku a co to za przysmaki. Zdradż nam chociaż jeden przepis.
Pozdrawiam.
-
2008/10/21 13:50:25
@Abnegat.ltd
Piszesz, że "firma specjalizujaca sie w opracowywaniu raportu...", więc może wszystko było zgodnie z obietnicą. Umieli zrobić jakiś RAPORT i o tym poinformowali. Trzeba było zapłacić za zlikwidowanie długów a nie raport.

Nieuczciwy i szybki 'sukces' można osiągnąć poprzez przyglądanie się potrzebom ludzi i oferowanie złotych środków. Nikt im tego nie zabroni. To my powinniśmy wiedzieć co ma sens i nie dać nabić się w butelkę. Nie płaćmy za pomysły i receptury, tylko za rezultaty.
-
2008/10/21 15:13:27
@Niki: ja bym to nazwal socjologicznymi ruchami Browna. Jest tam i przyczyna i skutek- ale z naszymi przyrzadami poznawczymi mozemy stwierdzic jedynie ze zycie - ogolnie - to wypadkowa chaosu.
@Tom.cia: alez oczywiscie. Firma wywiazala sie w 100%. Obiecali szpital zbadac - i zbadali. Raport napisac - i napisali. Nawet mi sie go chcialo przegladnac (bo przeczytanie przekraczalo moje granice wytrzymalosci).
Ogolnie masa prawd objawionych, bzdur pospolitych oraz banalow. Po 0,7 l. nie takie rzeczy potrafie produkowac. I jestem zdecydowanie tanszy :)
@Lowcarek: ty taki niescensliwy nie bydz, bo jak sie Gazdzina za bardzo pzejento sie zrobi to Cie wysle na swiat ony cobys scesliwsy byl jako na tym lez padole.

@TesTeq: wczesniej popelniles cytat z Kirkegarda chyba, ze wstecz- wszystko jest latwe. Problem w tym ze zyjemy w odwrotnym kierunku.
-
2008/10/21 19:03:48
ee Hiob chyba znał tę regułę :-)
W każdym razie jego przypadek pokazuje, że przyczyną niepowodzeń może być to, że Ktoś tam na Górze nas k.. wyraźnie nie lubi.
-
testeq
2008/10/21 20:39:49
@Orginal Replica: W powyższym cytacie Brian Tracy napisał: "Są tylko uniwersalne zasady i ponadczasowe prawdy, które zostały odkryte i są ponownie odkrywane przez wieki.".

@zeen3 pisze: "bujdą na resorach : 'dla każdego skutku można wskazać jego przyczynę lub przyczyny'."

Przyczyną, Drogi Zeenie, że to napisałeś może być na przykład ignorancja.

Przyczyna powstania świata zapewne jakaś istniała, ale póki co nie wiemy jaka.
Głupota polityków bierze się po części z konfiguracji genów, a po części z dynamiki organizacji społeczeństwa w ustroju demokratycznym.
Swędzenie lewej pięty bierze się stąd, że jest brudna.

@owcarek_podhalanski: Coś chyba, Owczarku, za dużo Smadnego wypiłeś. :-)

@Andromeda: Często tak jest, ale równie często ludzie szukają urojonej przyczyny wtedy, kiedy prawdziwa przyczyna jest widoczna gołym okiem.

@abnegat.ltd: tom.cia ma rację. Obiecali raport i go sporządzili.

@niki: Szczęśliwe przypadki spotykają przede wszystkim tych, którzy wiedzą dokąd idą i cieżko pracują na swój sukces. Po prostu umieją wykorzystać te zdarzenia do własnych celów. Inni je przegapiają. Traktujmy to, że urodziliśmy się w Polsce, która jest członkiem Unii Europejskiej, jako szczęśliwy przypadek - w Sudanie lub Tybecie mielibyśmy przechlapane.

@borsuk66: Ktoś tam na górze? Wyraźnie nas nie lubi? Czy musimy znowu o polskiej polityce?
-
Gość: Orginal Replica, *.adsl.inetia.pl
2008/10/21 20:50:45
@ TESTEQ zajrzyj do Wiki - hasło Jeremiasz Apollon Hytz, zatrybisz.
-
radecki.gw
2008/10/21 21:10:07
U mnie na wsi było takie powiedzenie:
"Czegoś głupi?
Bom bidny.
Czegoś bidny?
Bom głupi!"


Co jest przyczyną, co jest skutkiem, a co jedynie korelacją?
Korelacje stosunkowo łatwo wykryć.
Gorzej z ustaleniem związku przyczynowo-skutkowego.

Dla ilustracji historyjka z końca lat 70-tych ;)
W jednym z zakładów produkujących części elektroniczne normalnie tzw. uzysk czyli stosunek dobrych elementów do wadliwych był na poziomie 60-80%.
Ale w pewnych dniach nagle spadał do zera.
Nikt nie potrafił wytłumaczyć tego zdumiewającego zjawiska.
Badano maszyny, rytm pracy brygad, promieniowanie itp. itd.
W końcu udało się wykryć zdumiewającą i jednoznaczną korelację.
Uzysk spadał do zera w dniach gdy w fabrycznym bufecie pojawiała się kiełbasa.
(A było to dość rzadko)

Wniosek:
Przyczyną strat była kiełbasa!

Pozdrawiam
-
Gość: Sebastian, *.skymobilemedia.com
2008/10/21 23:47:55
Brian ma trochę żal do twórców, że go nie zaprosili do "The Secret" :P Wystąpił za to w podróbie tego filmu, pod tytułem "Pass it on".

Sam wielokrotnie pisał o Law of attraction i jest to dość logiczne prawo biorąc pod uwagę fakt, że filtrujemy rzeczywistość i dajemy naszej podświadomości pewne wskazówki, co ma wyłapywać z otoczenia.

W "The Secret" dodano jeszcze paranaukową teorię próbującą wyjaśnić dlaczego to działa (niepotrzebnie moim zdaniem). Ale, że działa myślę, że każdy może zaobserwować w swoim życiu.
-
testeq
2008/10/22 06:58:25
@Orginal Replica: Nie ma to dla mnie znaczenia, czy polemizuję w Internecie z postacią fikcyjną, czy realną. Postać fikcyjna reprezentuje jakąś część poglądów jej twórcy, więc warto potraktować ją poważnie.

@radecki.gw: Wszystko można sprowadzić do paradoksu. Problem, o którym pisze Tracy nie polega na tym, że w 100% przypadków jesteśmy w stanie pokazać przyczynę i skutek, ale na tym, że ludzie mają tendencje do unikania logicznego myślenia i przypisywania skutków przyczynom nadprzyrodzonym.

@Sebastian: Nie wiem, jakie są żale Tracy'ego. W pełni się z Tobą zgadzam, że Sekret wypaczył sens Prawa Przyciągania i dlatego uważam tę książkę za szkodliwą.
-
2008/10/22 21:04:48
Dzięki Tes, że wziąłeś po uwagę moją ignorancję, nie chcę myśleć, co by było, gdybyś tego nie zauważył...
Gratuluję osiągnięcia i pomysłu - znakomity!
Zastanawiam się teraz: dlaczego zdolny młody człowiek rozwija swoje zdolności, osiąga sukces i zapomina o tym, czemu one miały służyć...
Tylko nie zdawaj mi pytań, Ty zadaj je sobie...
-
testeq
2008/10/23 09:57:37
@zeen3: Dziękuję za gratulacje. Rozwijamy swoje umiejętności, dzięki nim coś osiągamy, a potem zmieniają się nasze zainteresowania...
-
Gość: majki, *.icpnet.pl
2009/07/04 11:13:03
No to już czyba wiecie, że trzeba tworzyć pozytywne przyczyny i będzie dużo lepiej ...
-
testeq
2009/07/05 21:19:00
@majki: I o to chodzi, żeby każdemu było lepiej, zgodnie z jego pragnieniami (o ile te pragnienia nie prowadzą do krzywdy innej osoby).

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.