Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Blog > Komentarze do wpisu
Mit charyzmy - kolejne cytaty

Charisma Arnold
(photo by: jim.greenhill)

Oto kilka kolejnych cytatów z książki "The Charisma Myth: How Anyone Can Master the Art and Science of Personal Magnetism" Olivii Fox Cabane.


Kiedy nasz wewnętrzny głos zaczyna chłostać nas krytyką, odczuwamy zagrożenie. Mózg nie potrafi odróżnić wyobrażeń od rzeczywistości, więc te wewnętrzne ataki odbierane są przez nas tak, jak prawdziwa, fizyczna napaść i mogą wyzwalać automatyczną reakcję typu walcz-lub-uciekaj.
Efekty tego pobudzenia są dobrze znane. Tak jak zebra reaguje na stres podczas ucieczki przed lwem, tak ludzkie ciało podnosi poziom adrenaliny i kortyzolu (hormonów stresu) we krwi i kieruje wszystkie zasoby do obsługi kluczowych funkcji: przyspieszenia bicia serca i rytmu oddechu, napięcia mięśni, wyostrzenia wzroku itd. Celem organizmu przestaje być przeżycie kolejnych dziesięciu lat - chodzi o przetrwanie najbliższych dziesięciu minut. Wyłączane są - nieistotne w tym momencie - funkcje takie, jak odbudowa mięśni, trawienie i działanie systemu immunologicznego oraz funkcje "nadmiarowe" - takie, jak logiczne myślenie. Innymi słowy, ponieważ inteligentne rozumowanie nie stanowi klucza do przetrwania, jest wyłączane.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 658)Skuteczna reakcja na każde trudne doświadczenie składa się z trzech kroków: oswojenia niewygody (jako czegoś, co może zdarzyć się każdemu), zneutralizowania negatywnej otoczki myślowej i stworzenia w swoim umyśle nowego, lepszego obrazu rzeczywistości.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 740)Wstyd zadaje nam tak bolesne ciosy, ponieważ przekazuje informację o akceptacji naszej osoby jako istoty ludzkiej. W kategoriach przetrwania odrzucenie przez własne plemię oznacza śmierć. Stawką jest twoje życie. Mózg traktuje potrzeby społeczne tak samo jak pragnienie przetrwania - uczucie głodu i uczucie odrzucenia aktywują zbliżone reakcje systemu nerwowego.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 772)Tendencja do bycia przygnębionym z powodu bycia przygnębionym jest szczególnie wyraźna u ludzi dobrych. Zaczynają oni myśleć tak: Skoro jestem dobrą osobą, to dlaczego czuję ten wstyd? Przecież gdybym był naprawdę dobry, z pewnością bym tego tak nie odczuwał.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 779)Pewien charyzmatyczny przywódca powiedział mi: "Wszystko interpretuję na swoją korzyść - tak zdecydowałem i robię to świadomie. Nie oznacza to, że jestem niepoprawnym optymistą. To po prostu skuteczny zwód w grze z rzeczywistością.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 938)Jaka to tajna broń?
Czuć się komfortowo w niekomfortowej sytuacji.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 1039)

Najefektywniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej kariery, jest nauczenie się odczuwania komfortu w niekomfortowych sytuacjach.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 1091)Jesteś doskonały. Na tym etapie rozwoju - jesteś doskonały.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 1515)NIGDY NIE OTRZYMASZ drugiej szansy zrobienia dobrego pierwszego wrażenia.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 1912)Ludzie lubią ludzi, którzy ich lubią.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 1955)Nie słowa, lecz emocjonalne piętno rozmowy jest tym, co odciska się w pamięci.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 2108)Pianista Artur Schnabel powiedział kiedyś: "Nie gram nut lepiej niż inni pianiści. Ale pauzy między nutami - tak, to one są miejscem, gdzie mieszka sztuka.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 2160)Możesz zdobyć więcej przyjaciół w dwa miesiące, okazując im zainteresowanie, niż przez dwa lata, usiłując zainteresować ich swoją osobą.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 2247)"Logika skłania ludzi do myślenia. Emocje do działania."

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 2389)"Uczciwa krytyka jest bardzo trudna do przyjęcia - szczególnie z ust krewnego, przyjaciela, znajomego lub nieznajomego." - powiedział satyryk Franklin Jones.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 2916)Doskonałość to nie stan, kiedy nie można już nic więcej dodać. To stan, kiedy nie da się już nic ująć.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 3096)Kaczka wydaje się bez wysiłku płynąć po gładkiej tafli jeziora, ale pod powierzchnią wody bez ustanku wiosłuje nogami. Podobnie prezentacja, która będzie wyglądała na lekką, łatwą i przyjemną, wymaga wiele wysiłku podczas jej przygotowywania.

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 3190)Łatwiej jest być postrzeganym jako osobowość obdarzona charyzmą w kryzysowej sytuacji, ponieważ wówczas ludzie chętniej poddają się magnetyzmowi przywódcy - stają się "głodni charyzmy".

Olivia Fox Cabane "The Charisma Myth" (Amazon Kindle location 3352)


poniedziałek, 02 lipca 2012, testeq
Komentarze
2012/07/02 22:43:27
I w końcu fto to syćko pedzioł? Poni Olivia Fox Cabane cy widocny na załąconym obrazku pon Terminator? :D
-
testeq
2012/07/03 06:34:00
@owcarek_podhalanski: Podobno wszystko już zostało przez kogoś powiedziane, więc Pani Olivia tylko to spisała.
-
2012/07/03 17:02:29
Ale bez refleksji, sprawdzenia dat itp.
Wyszło "Z Kolbergiem po kraju" (była taka audycja na I pr., gdzie różne bezzębne jejmoście dawały się nagrywać jak śpiewają ludowe piosenki - na studiach mówiliśmy na tę audycję "kwiczoły") .
Teraz wiem czemu to takie nudne. Mam nadzieję, że nie czytasz tego w samochodzie.
-
Gość: Kalisto, *.adsl.inetia.pl
2012/07/03 20:30:01
Bardzo interesujące co piszesz. Raczej przy książkach tego rodzaju bym zasnęła ale fajnie jest wybiurczo poczytać lepsze cytaty:)
Dzięki
-
Gość: stały_obok, *.lightspeed.tukrga.sbcglobal.net
2012/07/03 23:51:26
W biurze?
-
Gość: giermek, *.rzeszow.vectranet.pl
2012/07/04 18:33:01
niektóre fajne i dające do myślenia. niektóre takie, że aż sam paulo coelho czułby się zażenowany ;)
-
testeq
2012/07/04 19:34:30
@orginal_replica: W samochodzie, ale tylko, gdy jadę autostradą Warszawa-Poznań. O przepraszam: Warszawa-Berlin. O przepraszam: Warszawa-Lizbona.

@Kalisto: Ja też zasypiałem...

@stały_obok: W biurze też!

@giermek: Dla każdego coś miłego!

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.