Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Blog > Komentarze do wpisu
Żelazne Prawo Biurokracji

Biurokracja
(photo by: Bombardier)

Znany pisarz science-fiction i publicysta komputerowy Jerry E. Pournelle sformułował następujące, niezwykle trafne prawo opisujące zjawisko biurokracji. Oto ono w pełnym brzmieniu:

Żelazne Prawo Biurokracji Pournelle'a stanowi, że w każdej biurokratycznej organizacji można znaleźć dwa rodzaje ludzi: tych, którzy działają na rzecz faktycznych celów organizacji i tych, którzy działają na rzecz samej organizacji. W szkolnictwie przykładem tych pierwszych są nauczyciele pracujący i poświęcający się, żeby wyedukować dzieci, a przykładem tych drugich - działacze związkowi, którzy wyznaczyli sobie rolę obrońców nauczycielskich posad bez względu na kompetencje konkretnego nauczyciela. Żelazne Prawo Biurokracji polega na tym, iż we wszystkich przypadkach, prędzej czy później władzę w organizacji przejmuje ten drugi typ ludzi i zaczyna określać zasady jej działania.

czwartek, 11 kwietnia 2013, testeq
Komentarze
Gość: Torlin, *.adsl.inetia.pl
2013/04/11 06:36:45
Trzeba rozróżnić biurokrację prawidłową, sprzyjającą, od biurokracji złej, pasożytniczej. Ja pod słowem "biurokracja" rozumiem konkretne procedury, kiedy są one jasno postawione, ułatwiają w sposób znakomity życie. Zasady przyjęcia do szpitala ofiary wypadku wielokrotnie ratują życie, każdy wie, co ma w danym momencie zrobić, i jakie papiery są potrzebne. Procedura wymiany dowodu lub zdobycia EKUZ ułatwiają życie.
Ale równocześnie biurokracja potrafi zatruć życie, ale tutaj bardzo dużo zależy od polityków i działaczy samorządowych, od nich zależy, czy hydra podniesie łeb.
-
tentelemach
2013/04/11 09:05:40
Bardzo efektowne. Na pierwszy rzut oka. Na drugi też.
Problem polega chyba jednak na tym, że prawidłowość ta dotyczy wszystkich systemów i struktur złożonych, w których element ludzki odgrywa "jakąśtam rolę". Z partiami politycznymi, uczelniami i jakimśtam związkiem piłki nożnej włącznie. Nie wyłączając wielkich koncernów, banków i organizacji międzynarodowych, wraz z NGO.
Obojętnie jeki był pierwotny cel, złożona struktura wytworzy prędzej czy później własną hermetyczną rzeczywistość, w której cele, nominalnie dalej ważne, zepchnięte zostaną na drugi plan.
Pournelle dostrzega to jako radykalny liberał u tych, których nie cierpi. Słusznie. Zapomniał się jednak przyjrzeć Lehman Brothers na przykład. Gdyby się uczciwie przyjrzał, musiałby wykreślić tę biurokrację kojarzącą się większości wyłącznie z niewydolnością i niedobrym rozwojem sektora publicznego (patrz komentarz Torlina) i zastąpić czymś ogólniejszym, ale pewnie nie tak emocjonalnie efektownym
-
piotrbgw
2013/04/11 13:52:11
@Torlin: "Procedura wymiany dowodu lub zdobycia EKUZ ułatwiają życie. "
A czy posiadanie dowodu jest faktycznie potrzebne, nie wspominająć już o jakichkolwiek dowodach ubezpieczenia?
-
testeq
2013/04/11 14:10:28
@Torlin: Piszesz o procedurach szpitalnych. Byłyby znakomite, gdyby służyły tylko do zabezpieczenia przed błędami i przeoczeniami, ale biurokracja tworzy je, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność. To dzięki tym procedurom lokalna, szpitalna karetka nie może przewieźć pacjenta o dwie przecznice dalej, tylko trzeba czekać na karetkę przewozową z innego miasta. Czasami kończy się to tragicznie.

@tentelemach: Witam. Można byłoby rozważyć hipotezę, że cały system bankowy jest swego rodzaju pasożytniczą, biurokratyczną naroślą na cywilizacji.

@piotrbgw: A jak inaczej identyfikować tożsamość ludzi?
-
2013/04/11 14:13:41
Jeśli nałożymy na to Żelazne Prawo Oligarchii. ;-)
-
Gość: Torlin, *.adsl.inetia.pl
2013/04/11 14:48:04
Tes Tequ!
jestem chory na demagogię. Takie rzeczy się zdarzają, ale raz na 10.000 przyjęć prawidłowych. Ciebie nie podejrzewałem o stwierdzenia, że nie należy pływać promami w Bangladeszu, bo się wywracają do góry nogami.
----------------
piotrbgw!
Już Ci odpowiedział Gospodarz, człowiek musi mieć imię i nazwisko, i kiedyś się urodził. Może nie mieć najwyżej adresu zamieszkania. A karta EKUZ? Jeżeli w podtekście pytania jest stwierdzenie, że moje ubezpieczenie powinno być w komputerze na Zachodzie, to się zgodzę. Jeżeli zaś wychodzą z Ciebie socjalistyczne poglądy, że każdy powinien mieć ubezpieczenie, to niech sobie na nie zarobi najpierw.
-
2013/04/11 16:15:54
O co się, chłopcy, bijecie?
Może mi któryś wytłumaczyć???
-
2013/04/11 21:59:32
Zelazne prawo zelaznym prawem, ale zelazo casem... rdzewieje :D
-
testeq
2013/04/12 11:32:38
@marcunio: Oligarchowie praw nie potrzebują.

@Torlin: Problem z karetką nie polega na tym, że zdarzają się nieszczęścia, ale na tym, że biurokrata nie chce, żeby ktoś go pociągnął do odpowiedzialności za podjętą decyzję. Dlatego biurokrata wydaje zachowawcze rozporządzenia, ile spinaczy należy użyć do spięcia dokumentu i że karetka reanimacyjna, pod żadnym pozorem, nie może przewieźć chorego o dwie przecznice dalej, chociażby nie wiem jak było to logiczne.

@orginal_replica: Walczymy o dalszy, owocny rozwój biurokracji!

@owcarek_podhalanski: I wtedy robi się rude. Na 102!
-
piotrbgw
2013/04/12 12:00:04
@Torlin: Oskarżać o socjalistyczne poglądy człowieka który nie chce dowodów, zaiste pokrętna to logika.
@testeq: Prawo jazdy, paszport, telefon, karta kredytowa, login ;). Czy naprawdę musi istnieć jeden centralny system? Dodatkowo biurokracja wymaga wymiany dowodów co 10 lat lub przy zmianie zameldowania. Ja np. mam teraz dowód nieważny w trakcie wymiany, z przeciętym rogiem, 10 minut przed przecięciem załatwiałem z tym dowodem u miłej, acz mniej spostrzegawczej Pani sprawę dotyczącą DG.
-
Gość: Torlin, *.adsl.inetia.pl
2013/04/12 16:09:27
Piotrbgw!
Nie gniewaj się, ale przeczytałeś mój komentarz ze zrozumieniem?
-
piotrbgw
2013/04/12 22:04:05
@Torlin: Niby czemu miałbym się gniewać, wskazuje tylko niedobory logiki. Oczywiście tylko w zdaniu wyrwanym z kontekstu ;)
-
2013/04/13 10:45:30
,, prędzej czy później władzę w organizacji przejmuje ten drugi typ ludzi i zaczyna określać zasady jej działania...."
Wybrałam się wczoraj na film ,,Układ zamknięty".
Co to się z Jankiem Kosem porobiło.
A Kuraś też nie lepszy.
Ogólnie parę scen poza moją wykraczające wrażliwość, zwłaszcza te w więzieniu. Ale film wart obejrzenia.
-
2013/04/13 11:35:51
A Szarik okazał się wredną suką.
Nie zareagował jak Cypis podszczypywał panią Elizę podczas wspólnej przechadzki z Panem Sułkiem.
-
testeq
2013/04/13 17:27:44
@piotrbgw: Pytasz: Czy naprawdę musi istnieć jeden centralny system?

Gdy człowiek ma jeden zegarek, wie, która jest godzina. Gdy ma dwa, robi się problem. Mogą wskazywać różne godziny.

Jak mi udowodnisz, że Ty to Ty w sytuacji braku centralnego, godnego zaufania systemu identyfikacyjnego?

@ulotna_wiecznosc: Nie zawsze metody muszą być tak drastyczne. Wiele osób ulega na samą myśl o więzieniu.

@orginal_replica: Szarik suką? Słyszałem, że podkochiwał się w pewnej gwardyjskiej sobace.
-
2013/04/13 18:28:44
Nie dość, że Szarik, to jeszcze - jak piszesz - prawdopodobnie koniunkturalna lesba.
Pan Prezydęt nie kocha takich owczarków niemieckich.
-
testeq
2013/04/15 06:32:24
@orginal_replica: Szarik, Cywil, Reksio, Komisarz Rex, Komisarz Alex i inne k9y! To spisek!
-
2013/04/15 19:54:38
TesTeq: Ktoś myli sens słowa "oligarchia" i potoczne rozumienie słowa "oligarcha" i mamy ciekawy paradoks: Zarząd Wąchockiego Klubu Hodowców Traszek Pustynnych może wszystko.
----
TesTeq: Nie ma was towarzyszu w centralnym systemie to znaczy, że nigdy nie istnieliście. Ministerstwo Prawdy przecież się nie myli. (Zaznałem tego na własnej skórze.)
----
TesTeq: Świat bez dokumentu tożsamości ? Jesteście towarzysze o krok od popełnienia myślozbrodni. (Naprawdę nie do się znaleźć ani jednej alternatywy ? Zwłaszcza w dobie NK, Facebooka czy LinkedIn ?)
----
"Udowodnij, że ty to ty ?" ( Pierwsze A'propos : ja<=>ja to tautologia) Skoro bycie mną to wina, to ciężar jej udowodnienia spoczywa na Tobie ;-). Jeśli nie, to jakie ma znaczenie kawałek plastiku wręczony mi przez biurokratę ? ( Drugie A'propos: Nawet w sądzie nie musiałem okazywać dowodu. )
----
Torlin: "Nie gniewaj się, ale przeczytałeś mój komentarz ze zrozumieniem?" A napisano to pytanie ze zrozumieniem ? Ubawiła mnie myśl, że Piotr mógł napisać: "Gniewam się strasznie, bowiem przeczyłem Twoje słowa absolutnie ich nie zrozumiawszy!"
----
"Oskarżać o socjalistyczne poglądy człowieka który nie chce dowodów, zaiste pokrętna to logika. " Piotrze: Też się zastanawiałem skąd Tow. Torlin nagle z tym socjalizmem wyskoczył. Na synapsach odpalił mi się wtedy cytat z "Psów" : "Komisje się zmieniają, a Pan jest zawsze w komisji."
----
Marcunio
-
testeq
2013/04/16 07:10:08
marcunio pisze: "Udowodnij, że ty to ty ?" ( Pierwsze A'propos : ja<=>ja to tautologia) Skoro bycie mną to wina, to ciężar jej udowodnienia spoczywa na Tobie ;-). Jeśli nie, to jakie ma znaczenie kawałek plastiku wręczony mi przez biurokratę ? ( Drugie A'propos: Nawet w sądzie nie musiałem okazywać dowodu. )

Co za niepraktyczne, egzaltowane wynurzenia! Facebook'owi chętnie legitymujesz się przy każdym logowaniu, a nie uważasz za stosowne udokumentować swojej tożsamości, żeby nikt -podszywając się pod Ciebie - nie mógł wynająć ode mnie mieszkania. Albo wziąć kredytu w banku. Jasne, że nie jest to 100-procentowe zabezpieczenie w obrocie gospodarczym, ale jaką rozsądną alternatywę chcesz zaproponować?
-
2013/04/17 14:31:44
k9y ? Ki czort?
Rozumiem k8er albo k8ry - tak się na Chwaliszewie lub Wildzie woła na psa, psy.
-
testeq
2013/04/18 06:35:10
@orginal_replica: Wikipedia: A police dog, often referred to as a "K-9" (which is a homophone of canine) in some areas.

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.