Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Kategorie: Wszystkie | a-propos | bwnd | gtd | hugething | kindle | lektury | raptularz | sos | sport | teraz | ztd | zzz
RSS
czwartek, 28 lutego 2008
Przeciążenie informacyjne

Powszechne są obecnie narzekania na przeciążenie informacyjne. Podobno jesteśmy bliscy potopienia się w przepływającej przez nasze życia rzece wiadomości, która przekroczyła już wszelkie stany alarmowe.

Guzik prawda.

Gdyby przebywanie w pobliżu wielkiej ilości informacji było groźne dla człowieka, to nikt nie wychodziłby żywy z miejskiej biblioteki.

Cały problem polega na bezkrytycznym chłonięciu i rozpowszechnianiu wiadomości-śmieci.

Rada na dziś:

Przejdź na dietę informacyjną, prowadź rygorystyczną selekcję wykorzystywanych źródeł informacji i nie przesyłaj znajomym listów elektronicznych z głupimi dowcipami.

poniedziałek, 25 lutego 2008
Co mnie to obchodzi?

Otrzymałem niedawno wezwanie z Urzędu Skarbowego dotyczące określenia wartości nabywanej przeze mnie masy spadkowej. Urząd zaproponował swoją, wyższą od mojej, wycenę tej masy i zaprosił mnie do dyskusji na ten temat za pomocą następującego stwierdzenia:

"W związku z tym organ podatkowy prosi o określenie lub podwyższenie tej wartości i nadesłanie odpowiedzi w terminie nie krótszym niż 14 dni, licząc od dnia następnego po otrzymaniu niniejszego wezwania."

Co? W terminie nie krótszym? Jak to?

Już zacząłem boki zrywać i nabijać się z urzędników, gdy coś mnie tknęło i poszukałem w Internecie tekstu "Ustawy o podatku od spadków i darowizn". A tam w artykule 8 punkt 4 jak byk stoi:

"Jeżeli nabywca nie podał wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych lub wartość podana przez nabywcę według oceny naczelnika urzędu skarbowego nie odpowiada ich wartości rynkowej, organ ten wezwie nabywcę do określenia wartości rzeczy i praw lub podwyższenia tej wartości w terminie nie krótszym niż 14 dni. W razie nieudzielenia odpowiedzi lub podania wartości nieodpowiadającej wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego ustali wartość z uwzględnieniem opinii biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób przekroczy o 33% wartość podaną przez nabywcę, koszty opinii biegłych ponosi nabywca."

Pani z Urzędu Skarbowego potwierdziła, że wie o tej głupocie, ale nie ma prawa wysyłać wezwań niezgodnych z ustawą. Tak się zastanawiam, czy jednak nie ma obowiązku podjąć działań mających na celu poprawienie nielogicznego zapisu. Czy nie mają takiego obowiązku setki urzędników w Polsce podporządkowujących się, a jednocześnie drwiących z obowiązującego prawa? A może tylko ja się nad tym zastanawiam?

niedziela, 24 lutego 2008
Wsłuchaj się

"Wsłuchaj się w to, czego ludzie ci nie mówią." - Krzysztof Wysocki

sobota, 23 lutego 2008
Kiepsko też warto

"Wszystko, co warto robić, warto jest robić kiepsko, dopóki nie nabierzesz odpowiedniej wprawy." - Zig Ziglar

piątek, 22 lutego 2008
Ukryte koszty

Wszystkie rzeczy, które kupujesz kryją w sobie dodatkowe koszty, często wielokrotnie przekraczające cenę, jaką za nie zapłaciłeś w sklepie:

 • koszt dodatkowego wyposażenia i akcesoriów;
 • koszt eksploatacji, przeglądów i części zamiennych;
 • czas, który będziesz musiał im poświęcić;
 • miejsce, które zajmą w twoim mieszkaniu (garażu, ogrodzie);
 • stres związany z możliwością ich utraty.

Zastanów się, czy warto zaśmiecać swoje życie.

wtorek, 19 lutego 2008
Edustrukcja

Edustrukcja, czyli "edukacyjna destrukcja" to znakomity pomysł na wspólną zabawę z dzieckiem

Z pewnością w swoim domu, piwnicy lub garażu znajdziesz jakieś stare, niedziałające urządzenie. Przynieś je do domu i zaproś swoje dzieci do wspólnej zabawy w rozkładanie tego urządzenia na czynniki pierwsze. Ale nie urządzajcie demolki, tylko metodycznie, z uwagą odkręcajcie poszczególne śrubki, rozmontowujcie mechanizmy i zastanawiajcie się, jak to wszystko mogło razem działać.

Korzyść z tej zabawy jest podwójna:

 • po pierwsze dla każdego dziecka to znakomita nauka i kształtowanie wyobraźni;
 • po drugie każda minuta spędzona na wspólnej, niezwykłej zabawie jest bezcenna zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Pamiętaj tylko, żeby wytłumaczyć dzieciom, że rozbierać można jedynie zepsute urządzenia i koniecznie pod opieką osoby dorosłej.

poniedziałek, 18 lutego 2008
Jak pozbyć się rodziny?

Z rodziną najlepiej wychodzi się na... dworzec kolejowy. :-)

Jak zatem pozbyć się rodziny raz na zawsze i nie pójść za to do więzienia? W tym celu powinieneś jak najczęściej podkreślać, że:

 • Masz prawo zostawać do późnej nocy w pracy.
 • Nie musisz marnować czasu na oglądanie sportowych wyczynów swojego syna albo baletowych popisów córki.
 • Kupowanie drobnych upominków to tylko przejaw bezmyślnej rozrzutności.
 • Udawanie, że się słucha rozmówcy jest przejawem zakłamania.
 • Prawdziwą miłością można darzyć tylko Internet, arkusze kalkulacyjne, dokumenty i swoje biurko.

Niestety niektóre rodziny bywają nadzwyczaj odporne na tego rodzaju subtelne działania. Wówczas, niestety, pozostaje jedynie więzienie...

Na podstawie Telling Your Family That Work is More Important.

niedziela, 17 lutego 2008
3 najlepsze rzeczy na świecie

"Nie ma nic lepszego niż wiatr wiejący z tyłu, słońce świecące z przodu i przyjaciele stojący obok ciebie." - Aaron Douglas Trimble

sobota, 16 lutego 2008
Pijany lepiej się czuje

"To, iż wierzący jest szczęśliwszy od sceptyka, znaczy niewiele więcej niż fakt, że człowiek pijany lepiej się czuje od trzeźwego." - George Bernard Shaw

piątek, 15 lutego 2008
Memento mori

Nieprzyjmując do wiadomości faktu, że jesteś śmiertelny, możesz zamienić swoje życie w pustą, bezcelową wegetację. Stanie się tak, jeśli dojdziesz do wniosku, że nic nie tracisz odkładając wiele rzeczy na później. Pół biedy, gdy jest to jedynie bezmyślne oglądanie telewizji. Gorzej, jeśli są to sprawy ważne - takie, jak przytulenie ukochanej osoby.

Pamiętaj, że to "później" może nigdy nie nastąpić, że dzień dzisiejszy może być twoim dniem ostatnim. Żyj teraźniejszością, a nie wspomnieniami lub planami na przyszłość.

Wstań teraz od komputera i pójdź przytulić ukochaną osobą. To nic, że będzie zaskoczona. Ta chwila (dokładnie ta) przecież już nigdy się nie powtórzy.

czwartek, 14 lutego 2008
5 sekretów

Oto 5 sekretów, które powinieneś poznać, zanim umrzesz:

 1. Zawsze bądź wobec siebie uczciwy.
 2. Nie pielęgnuj żalu.
 3. Stań się miłością.
 4. Żyj chwilą do imentu.
 5. Dawaj więcej niż bierzesz.

Na podstawie The 5 Secrets.

środa, 13 lutego 2008
Zrób dziś 3 rzeczy!

Leo Babauta proponuje:

 1. Wybierz na dziś tylko 3 rzeczy do zrobienia.
 2. Niech to będą sprawy istotne, a nie pilne.
 3. Wybierz je poprzedniego wieczoru.
 4. Zacznij dzień pracy od pierwszej z tych spraw.
 5. Nie siadaj do Internetu przed jej załatwieniem.
 6. Wybierz dodatkową, czwartą, jeszcze ważniejszą, od dawna odwlekaną rzecz do zrobienia i umieść ją na szczycie swojej listy. Nie mogąc się do niej zabrać zajmiesz się pozycją 2, 3 lub 4 - i o to chodziło. A na tę odwlekaną sprawę przyjdzie czas, gdy pojawi się coś jeszcze gorszego. :-)
 7. Rób krótkie przerwy w pracy dla zregenerowania sił.
 8. Gdy załatwisz wszystkie trzy sprawy, w nagrodę zdrzemnij się nieco.
 9. Mniejsze rzeczy, które zgromadziły się w ciągu dnia, obsłuż po południu, grupując je według podobieństwa w celu usprawnienia pracy.
 10. Czego nie zdążyłeś zrobić dzisiaj, odłóż na jutro - świat z pewnością od tego się nie zawali.

Na podstawie Lazy Productivity: 10 Simple Ways to Do Only Three Things Today.

poniedziałek, 11 lutego 2008
Ile warta jest darmocha?

Coraz częściej pojawiają się opinie, że nie da się ochronić treści elektronicznych przed nielegalnym kopiowaniem. Ostatnio z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Kevina Kelly, gdzie zdefiniowane zostały atrybuty treści elektronicznych, za które w przyszłości klienci będą chcieli zapłacić:

 • bezpośredniość i natychmiastowość - treści z pierwszej ręki przekazywane w czasie rzeczywistym;
 • indywidualizacja - treści "skrojone na miarę", przeznaczone dla konkretnej osoby;
 • interpretacja - treści interpretujące informacje, które są zapisane w sposób nieczytelny dla przeciętnego użytkownika (dobrym przykładem mogą tu być podręczniki wyjaśniające, jak za pomocą oprogramowania Microsoft Office uzyskać oczekiwany rezultat);
 • autentyczność - treści pochodzące ze źródeł gwarantujących oryginalność, legalność i najwyższą jakość.
 • dostępność - treści pochodzące ze źródeł gwarantujących ich dostępność dzięki elastycznemu i wszechstronnemu systemowi dystrybucji;
 • ucieleśnienie - reprezentacja treści elektronicznych w świecie rzeczywistym (luksusowo wydana książka w skórzanej oprawie, koncert zespołu muzycznego);
 • mecenat - odbiorcy CHCĄ płacić twórcom, których kochają - udowodniła to ostatnio grupa Radiohead nie określając ceny opublikowanych w Internecie utworów - ludzie płacili, mimo, że nie musieli;
 • odnajdywalność - w przepastnych otchłaniach Internetu to, czego nie można znaleźć jest nic niewarte, zatem użytkownicy będą skłonni zapłacić za skuteczne mechanizmy docierania do pożądanych treści.

Na podstawie Better Than Free.

niedziela, 10 lutego 2008
Czego robić nie należy

"Poświęcamy wiele czasu ucząc liderów, jak powinni postępować. Natomiast zbyt mało czasu zajmuje nam wskazywanie im, czego robić nie należy." - Peter Drucker

poniedziałek, 04 lutego 2008
Skąd się bierze Internet?

Wystarczyło parę godzin wiosennego słoneczka (na początku lutego!) i już mnie dopadł jakiś niebezpieczny atawizm. Zamiast, jak Pan Bóg przykazał, przesiedzieć całą niedzielę przed komputerem albo telewizorem, coś zaczęło mnie ciągnąć na świeże powietrze. Żeby nie mieć poczucia straconego czasu, postanowiłem podczas spaceru sprawdzić, skąd w moim domu bierze się Internet. I znalazłem!

Oto - najbliższy mi - fragment wszechświatowej pajęczyny.

Wszechświatowa Pajęczyna 5

A to inne węzły wszechświatowej pajęczyny niezawodnie łączące mnie z zasobami gromadzonymi przez całą ludzkość.

Wszechświatowa Pajęczyna 1 2 3 4

Możemy być dumni - wszak to nasz, warszawski, telekomunikacyjno-polski wkład w globalną infrastrukturę sieciową!

niedziela, 03 lutego 2008
Bystrzaki

"Niektórzy nigdy w życiu niczego się nie nauczą, bo pojmują wszystko zbyt szybko." - Alexander Pope

sobota, 02 lutego 2008
Deja vu

Phil: Czy miała Pani kiedykolwiek deja vu, Pani Lancaster?

Pani Lancaster: Nie sądzę, ale sprawdzę jeszcze w kuchni.

"Groundhog Day" ("Dzień Świstaka")

piątek, 01 lutego 2008
Jak żyć?
 1. Żyj prosto. Nie komplikuj i nie zagracaj swojego życia zbędnymi rzeczami i niedopowiedzeniami.
 2. Ćwicz zadowolenie. Nie kombinuj "gdybym tylko to...", "gdybym tylko tamto...". Ciesz się tym, co masz, zamiast martwić się tym, czego nie masz.
 3. Wystrzegaj się niezdecydowania. Czasami trudno wybrać którąś drogę, ale stanie na rozstajach jest jeszcze gorsze.
 4. Ćwicz pogodę ducha. Wystarczy niewielki wysiłek kilku mięśni, żeby na twojej twarzy zagościł uśmiech. Ćwicz te mięśnie jak najczęściej.
 5. Ucz się lubić bliźnich. Pewnie, że mają swoje wady, ale któż ich nie ma.
 6. Żyj i pozwól żyć innym. Wypełnij swoje życie radością i pozwól innym znaleźć ich własną drogę do szczęścia.
 7. Czerp naukę z niepowodzeń. Ucz się przezwyciężać przeciwności losu.
 8. Nie traktuj siebie tak poważnie. Zbyt nadęty balon pęka i zostaje tylko sflaczały kawałek gumy. Chyba nie o to ci chodzi?
 9. Żartuj i rób dowcipy. Oczywiście życzliwie, a nie złośliwie. I z poczuciem dobrego smaku. Kiedy ostatni raz rzuciłeś w kogoś tortem z grubą warstwą kremu na wierzchu?
 10. Ćwicz obiektywizm. Staraj się zawsze zapoznawać z faktami i okolicznościami, bądź odporny na przesądy i uprzedzenia.
 11. Toleruj swoje błędy. Z pewnością zrobisz ich jeszcze wiele. Tylko ten nie robi błędów, kto nie robi nic.
 12. Wybaczaj sobie. "To se ne wrati, pane Havranek", więc nie warto zadręczać się tym, co w przeszłości zdarzyło się albo nie zdarzyło, a mogło.

Na podstawie 12 Techniques to Help You Live a Happy and Fulfilled Life.

Archiwum

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.