Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Kategorie: Wszystkie | a-propos | bwnd | gtd | hugething | kindle | lektury | raptularz | sos | sport | teraz | ztd | zzz
RSS
niedziela, 30 listopada 2008
Liczy się jakość, a nie długość

"O jakości związku między dwojgiem ludzi nie świadczy długość jego trwania, tylko to, czy zalety partnera wciąż przesłaniają nam jego wady." - Krzysztof Wysocki

sobota, 29 listopada 2008
Szala życia

"Pomagajmy dzieciom, które mają do zrealizowania pierwsze samodzielne misje. Nie wyręczajmy ich, ale przychylajmy im nieba. Pierwsze doświadczenia mogą ukształtować ich pozytywny lub negatywny stosunek do otaczającego świata. W przyszłości mogą go odbierać bardziej jako oazę możliwości lub bardziej jako dżunglę zagrożeń. Połóżmy odważnik na pozytywnej szalce ich życia." - Krzysztof Wysocki

piątek, 28 listopada 2008
Cel

Aby określić cel, który chcesz osiągnąć:

 1. Przysiądź w ciszy i spokoju i sporządź listę potencjalnych celów, które uważasz za godne zainteresowania.
 2. Wybierz jeden cel, którego osiągnięcie będzie miało największy pozytywny wpływ na twoje życie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
 3. Wymyśl mantrę określającą ten cel (hasło złożone z od dwóch do pięciu wyrazów, które powtarzając zagnieździsz w swojej głowie).
 4. Zastanów się, co powinieneś zrobić w najbliższym miesiącu, żeby zbliżyć się do tego celu.
 5. Wyznacz zadanie na dziś.

Staraj się zawsze skupiać tylko na jednym dużym celu.

Na podstawie Really Simple Goal Setting.

poniedziałek, 24 listopada 2008
Wigilia jest dzisiaj

Od trzech lat Scott Smith motywuje tysiące ludzi do ruszenia się z kanapy przed telewizorem i pracy nad własnym zdrowiem i sprawnością fizyczną. Wysłuchałem większości jego podcastów. W 2006 roku Scott przeżył wielką stratę - na raka zmarła jego żona Sheryl.

Przez szereg miesięcy 2006 roku Scott i Sheryl wspólnie walczyli z chorobą, jednak nowotwór był bezlitosny i kolejne bitwy tej kampanii kończyły się porażkami. Największym marzeniem Sheryl stało się spędzenie w gronie rodzinnym jeszcze jednych, zapewne ostatnich Świąt Bożego Narodzenia. Tymczasem na początku listopada lekarze nie dawali już Sheryl żadnych szans na dożycie do 24 grudnia. Scott postanowił działać. Omówił z dwojgiem swoich dorosłych dzieci plan i zaczęły się przyspieszone przygotowania. W domu pojawiła się pięknie przystrojona choinka, a pod nią mnóstwo prezentów. Któregoś dnia na przełomie listopada i grudnia cała rodzina zgromadziła się i zasiadła do wieczerzy wigilijnej. Wyobrażam sobie jak wzruszający był to moment - chwila spełnienia ostatniego marzenia ukochanej osoby. Zgodnie z lekarską prognozą Sheryl zmarła kilka dni później.

Pamiętaj - możesz nawet zmienić tempo, w jakim płynie czas, jeśli tylko twoje intencje są czyste i czujesz, że taka jest potrzeba chwili.

niedziela, 23 listopada 2008
Dylemat

"Nasz dylemat polega na tym, że jednocześnie nienawidzimy i kochamy zmiany; to, czego naprawdę chcemy to świat, który pozostanie taki sam, ale lepszy." - Sidney J. Harris

sobota, 22 listopada 2008
Do rzeczy

"Polityk musi wybierać między mówieniem do rzeczy i mówieniem do ludzi." - prof. Joseph L. Badaracco, Polityka, 2008-10-18, strona 37

piątek, 21 listopada 2008
Decyzja = wybór + plan

Czy wiesz, czym różni się decyzja od wyboru? Planem.

Decyzja to wybór, do którego dodałeś plan jego realizacji.

Sam wybór nie wskaże ci sposobu realizacji twoich zamierzeń.

Musisz wiedzieć kto zrobi co na kiedy.

Tak jest zarówno w przypadku decyzji, co ma być dziś na obiad (ktoś musi kupić składniki i ugotować na określoną godzinę), jak i w przypadku decyzji o organizacji Euro 2012 (ktoś musi w terminie zbudować stadiony, autostrady i linie kolejowe oraz zrealizować inne elementy tego przedsięwzięcia).

Zatem, dla utrwalenia dzisiejszej lekcji powtórzmy wszyscy chórem jeszcze raz:

Decyzja = wybór + plan (kto zrobi co na kiedy)

czwartek, 20 listopada 2008
Blikle zwalnia Wojtusia

Gazeta Wyborcza: Co z tymi, którzy pracują gorzej?

Andrzej Blikle: Ja takie osoby zwalniam. Albo przenoszę na inne stanowisko w firmie. Może tam się sprawdzą. Szef nie może wychodzić z założenia, że Wojtuś pracuje gorzej, to Wojtuś zarabia połowę tego, co inni. Bo wtedy to oznacza, że firma się godzi na to, że pracuje gorzej. Ważne jest też, żeby wyrażać uznanie pracownikom, którzy pracują dobrze. I na przykład bardzo w sumie cenionym przez pracowników wyrazem uznania za bardzo dobrze wykonane zadanie jest...

Gazeta Wyborcza: ...wycieczka?

Andrzej Blikle: Nie. Trudniejsze zadanie. Wtedy dopiero czują, że ich doceniono.

Gazeta Wyborcza, 2008-10-07, dodatek "Mój biznes", strona 4

środa, 19 listopada 2008
Fotocyfryzacja

Są wszędzie. W polu, w domu i w zagrodzie, w restauracji, w pociągu i w kościele, nad morzem, w górach i w Siedlcach. Ludzie uzbrojeni w cyfrowe aparaty fotograficzne. Nieskończona pojemność tych miniaturowych urządzeń pozwala robić zdjęcia bez ustanku w nadziei uchwycenia teraźniejszości i zakonserwowania jej w postaci miliardów zer i jedynek - w oczekiwaniu na długie zimowe wieczory spędzone przed ekranem komputera lub nad rodzinnymi albumami.

Jest tylko jedno "ale". Skupiając się na polowaniu na teraźniejszość zmieniasz sposób jej przeżywania. Zamiast poczuć na twarzy delikatny podmuch wiatru na łące, czekasz aż przestanie wiać, żeby źdźbła trawy przestały się wreszcie ruszać. Przerywasz dzieciakom zabawę w berka, żeby ustawić je do zdjęcia na tle nowej stodoły dziadka Remigiusza. Klniesz na kozicę, która schowała się za skałą, a już ją prawie uchwyciłeś.

Nie mam nic przeciwko fotografowaniu, o ile nie stanowi ono odkładania przeżywania teraźniejszości na przyszłość. To kiepska inwestycja. W zaciszu domowym nie uda ci się przywołać pełni doznań, które bezpowrotnie umknęły.

Bądź aktorem, a nie tylko obserwatorem - zanurz się w teraźniejszości, a nie tylko obserwuj z brzegu, jak inni pływają, nurkują i ochlapują się w jej toni.

wtorek, 18 listopada 2008
Dwójka trefl

"Wybaczanie to porzucanie nadziei na lepszą przeszłość."

Zastanów się nad tym jeszcze raz. Już ci to kiedyś mówiłem.

Żal i brak zdolności do wybaczenia to efekt rozpamiętywania, że "przecież mogło być inaczej", czyli nadziei, że przeszłość mogła być lepsza. Ale nie mogła. Nie masz na to już teraz wpływu. Łatwiej będzie ci wybaczyć, jeśli przyjmiesz to do wiadomości i zajmiesz się teraźniejszością.

Życie daje nam więcej niż jedną kartę do rozegrania. To ty wybierasz, czy przyjrzysz się następnym, czy też świat przesłoni ci na zawsze ta feralna dwójka trefl.

niedziela, 16 listopada 2008
Odejście

"Są ludzie, których odejście jest olbrzymią stratą, choć nie dla wszystkich zrozumiałą. Są też ludzie, których odejście większość przyjęłaby z olbrzymią ulgą, ale nie wypada." - Krzysztof Wysocki

sobota, 15 listopada 2008
Czego nie robić w piekle?

"Nie zatrzymuj się, kiedy idziesz przez piekło." - Winston Churchill

piątek, 14 listopada 2008
Ogrodnik szczęścia

Jeffrey Gitomer napisał ostatnio następujące słowa:

Nie ma drogi do szczęścia.

To szczęście jest drogą.

Nie szukaj szczęścia w przyszłości.

Staraj się je dojrzeć w każdej mijającej chwili. Tu i teraz.

Szczęście musi zakiełkować w twojej głowie, żeby mogło wypuścić swoje pędy i zazielenić otaczający cię świat. Musisz je codziennie podlewać życiodajną wodą dobrych uczynków. Musisz wyrywać chwasty złych myśli, żeby nie zatruwały twojego umysłu. Bądź ogrodnikiem swojego szczęścia.

czwartek, 13 listopada 2008
System nieformalnych rekomendacji

Wykorzystuj własną sieć znajomości i kontaktów do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji o osobach i firmach godnych polecenia. System nieformalnych rekomendacji w twojej sieci powinien działać tak, jak algorytmy wyszukiwania stron internetowych Google:

 1. Im więcej osób poleca danego kontrahenta, tym bardziej jest prawdopodobne, że jest on godny zaufania.
 2. Im więcej godnych zaufania kontrahentów poleca dana osoba, tym bardziej można polegać na jej rekomendacjach.
środa, 12 listopada 2008
5 razy "dlaczego"

Sakichi Toyoda, założyciel firmy Toyota wymyślił metodę rozwiązywania problemów polegającą na pięciokrotnym zadaniu pytania "dlaczego". W przypadku niepowodzenia powinieneś pięć razy zadać pytanie "dlaczego", aby w ten sposób dotrzeć do prawdziwego źródła problemu. Na przykład:

 • Silnik w moim samochodzie nie chce zapalić. Dlaczego?
 • Bo jedna ze świec nie działa. Dlaczego?
 • Bo jest zanieczyszczona. Dlaczego?
 • Bo nie wyregulowałem zapłonu. Dlaczego?
 • Bo wolałem grać w GTA4 na komputerze. Dlaczego?
 • Bo jestem żałosnym odludkiem, którego tolerują tylko inni gracze.

Albo:

 • Chcę zmienić pracę. Dlaczego?
 • Bo nowa propozycja jest perspektywiczna i korzystna finansowo. Dlaczego jest to ważne?
 • Bo chcę się rozwijać, a nie latami robić nudne rzeczy. Dlaczego?
 • Bo chcę, żeby moje życie coś znaczyło. Dlaczego?
 • Bo w ten sposób będę szczęśliwy. Dlaczego?
 • Bo to jest to, o co chodzi w życiu.

Zadając kolejne pytania "dlaczego" kieruj się przede wszystkim w głąb siebie, a nie szukaj usprawiedliwień w otaczającym cię świecie.

poniedziałek, 10 listopada 2008
Czym zarażasz otoczenie?

Czy idąc po ulicy dokładnie przyglądasz się płytom chodnikowym, po których stąpasz?

Czy wręcz przeciwnie - podnosisz dumnie głowę i obdarzasz szczerym uśmiechem ludzi, których mijasz na ulicy?

Czy jadąc samochodem starasz się każdemu udowodnić, że jesteś lepszym i sprytniejszym kierowcą?

Czy wręcz przeciwnie - ułatwiasz innym jazdę, włączenie się do ruchu i wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych manewrów?

Dobro, zło i obojętność są zaraźliwe - do nas należy wybór, czym się od nas zarażą otaczający nas ludzie.

niedziela, 09 listopada 2008
Drugi błąd po raz drugi

"Jeśli raz mnie oszukałeś, powinieneś się wstydzić. Jeśli oszukałeś mnie dwa razy, to ja powinienem się wstydzić." - chińskie przysłowie

sobota, 08 listopada 2008
Drugi błąd

"Błąd raz popełniony czyni cię filozofem, dwa razy - głupcem." - Ktoś

czwartek, 06 listopada 2008
Wybieraj właściwe cegły

Jeśli porównasz swoją pracę do noszenia cegieł, to od razu zauważysz, że cegła cegle nierówna. Zdarzają się cegły ciężkie, zdarzają się pustaki. Zdarzają się czerwoniutkie cegły prosto z fabryki, zdarzają się też takie, które pochodzą z rozbiórki i są oblepione starą zaprawą murarską. Cegły należy umieć sprawnie nosić - brać po kilka i stosować odpowiednią technikę, aby nie nadwerężyć sobie kręgosłupa. Jednak w twojej pracy dużo istotniejsza jest decyzja, które cegły i w jakiej kolejności powinieneś przerzucać z miejsca na miejsce. Wszak to 20% spośród wszystkich cegieł przyniesie ci 80% efektu.

Jaki stąd wniosek?

Po pierwsze wybieraj właściwe cegły, po drugie sprawnie je przenoś.

środa, 05 listopada 2008
Przed nami dwa lata

Wygląda na to, że amerykańscy wyborcy poszli po rozum do głowy i naprawili swój wielki błąd sprzed ośmiu i czterech lat. Weźmy z nich przykład.

Przed nami dwa lata.

Możemy ten czas spędzić narzekając i roztrząsając, jak to się stało, że w 2005 roku aż tak pomyliliśmy się. Ale lepiej będzie, jeśli już dzisiaj zaczniemy przygotowywać się do dokonania lepszego wyboru za dwa lata.

Ameryka wybrała młodość, otwartość i nowoczesność. Teraz kolej na nas.

poniedziałek, 03 listopada 2008
Charakter i reputacja po raz drugi

"Dbanie o charakter to budowa fundamentu budynku, którego fasadą jest reputacja. Dbanie tylko o reputację jest jedynie stawianiem makiety - takiej, jak makiety miasteczek w niskobudżetowych westernach." - Krzysztof Wysocki

niedziela, 02 listopada 2008
Charakter i reputacja

"Bardziej dbaj o swój charakter niż o reputację. Charakter określa, kim naprawdę jesteś, podczas gdy reputacja jest tylko tym, co inni sądzą o tobie." - John Wooden

sobota, 01 listopada 2008
Więcej być

"Żeby więcej mieć, musisz najpierw więcej być." - Johann Wolfgang von Goethe

Archiwum

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.