Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Kategorie: Wszystkie | a-propos | bwnd | gtd | hugething | kindle | lektury | raptularz | sos | sport | teraz | ztd | zzz
RSS
czwartek, 31 maja 2007
Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego poznasz po tym, że:

 • przestanie cię rajcować konsumpcja;
 • WSZYSTKO ci się znudzi;
 • zwątpisz we wszystkie swoje dotychczasowe osiągnięcia i dojdziesz do wniosku, że niczego nowego nie zdążysz albo nie dasz rady już dokonać.

Jeśli dopadnie cię ta dolegliwość, spróbuj wrócić do marzeń, które od dawna odkładałeś na później. To nieprawda, że przegapiłeś dogodny moment ich realizacji. Ten dogodny moment jest właśnie teraz, a zdobyte doświadczenia życiowe pozwolą ci działać lepiej i skuteczniej. Czas zjeść deser, a nie zabierać się za zmywanie naczyń.

środa, 30 maja 2007
Nie bądź dziobakiem

Kolejka do kasy wiła się po całym korytarzu. Zniecierpliwieni ludzie pocili się niemiłosiernie, ale cóż poradzić - swoje trzeba odstać. Dawniej było szybciej, ale teraz, po wprowadzeniu komputerów czas obsługi każdego klienta znacznie się wydłużył. Ach te komputery...

Gdy podszedłem do okienka, ujrzałem powód naszych męczarni. Na biurku stał komputer, a przed nim siedział dziobak. Obsługując mnie w wielkim skupieniu wdziobał dwoma zakrzywionymi szponami moje imię i nazwisko, ale wprowadzając "TesTeq" poddał się, nie mogąc znaleźć klawisza "Q". Podpowiedź "z lewej u góry" tylko go rozwścieczyła. "Widzę przecie!" warknął i zaczął dziobać dalej.

Morał z tej anegdoty jest następujący: komputery stały się standardowym wyposażeniem wielu stanowisk pracy i warto nauczyć się efektywnie z nich korzystać. Nie ma na to lepszej metody niż opanowanie sprawnego, bezwzrokowego wprowadzania tekstów przy użyciu wszystkich dziesięciu palców oraz wprowadzania danych liczbowych za pomocą wydzielonego bloku klawiszy numerycznych. To jest podstawa, to abecadło, to umiejętność, której powinni uczyć w szkole. Ale na naukę nigdy nie jest za późno:

Nie bądź dziobakiem - zacznij naukę i doskonal sztukę dziesięciopalczastego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputera.

Tutaj Test szybkości pisania na klawiaturze - online możesz sprawdzić swoją sprawność w posługiwaniu się klawiaturą.

poniedziałek, 28 maja 2007
Coś optymistycznego

Nic na to nie poradzisz. Są na świecie ludzie, którzy wszystko widzą w czarnych kolorach. Choćbyś najbardziej się starał, nie uda ci się ich uniknąć. A jak już cię dopadną, natychmiast przystępują do rozsiewania swojego pesymizmu, próbując zarazić nim cały świat.

Zanim ktoś taki całkiem cię zdołuje, możesz podjąć następującą próbę zapobiegnięcia infekcji. Przerwij wywody czarnowidza, mówiąc:

A teraz powiedz mi coś optymistycznego.

Powinno pomóc. W przypadku niepowodzenia niezwłocznie salwuj się ucieczką.

niedziela, 27 maja 2007
Sens i treść

"Szkoda, że nie mamy jeszcze możliwości wykonywania kopii zapasowych ludzi, ale być może nieodwracalność ich odejścia z naszego świata pozwala nam zrozumieć głębszy sens naszego życia i wypełnić je istotną treścią." - Krzysztof Wysocki

sobota, 26 maja 2007
Kobieta z dzieckiem

"Dla wielu mężczyzn kobieta z dzieckiem jest raczej konsekwencją tego, o co im chodziło, a nie tym, o co im chodzi." - Krzysztof Wysocki

czwartek, 24 maja 2007
Umrzeć szczęśliwym

Żeby umrzeć szczęśliwym musisz wieść życie z myślą o takim właśnie jego zakończeniu. Musisz żyć w jakimś celu. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale ten wpis może pomóc ci określić cel życia i dostroić swoją codzienność do tego celu.

Najpierw jednak warto zadać sobie podstawowe pytanie: "Dlaczego jest to takie ważne?" Przecież wstajesz rano, robisz to, co jest do zrobienia, a przy odrobinie szczęścia masz jeszcze czas na odpoczynek i zabawę, a nawet na parę chwil spędzonych z rodziną. I tak codziennie, aż do jesieni życia. I wtedy, oglądając się za siebie, nierzadko będziesz żałował, że nie postępowałeś inaczej, bo wówczas osiągnąłbyś znacznie więcej i twoje życie byłoby pełniejsze. To jest powód, dlaczego jest to ważne.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego rozczarowania, zrób tak:

 1. Twój cel. Na 10 minut wyłącz się ze świata, znajdź ciche pomieszczenie, zamknij oczy i zacznij myśleć. Zadaj sobie następujące pytania: "Jak chciałbym być zapamiętany?" i "Co chciałbym, żeby ludzie mówili na moim pogrzebie?". Przez 10 minut myśl tylko o tym, a następnie zapisz swoje odpowiedzi w notesie. Mogą one dotyczyć bardzo różnych spraw, może być ich dziesięć, a może być tylko jedna.
 2. Przepisz na kartkę papieru swoje odpowiedzi. Wydrukuj na komputerze, albo napisz odręcznie grubym flamastrem w ulubionym kolorze. Zrób to starannie, wielkimi, czytelnymi literami. Powieś kartkę w widocznym miejscu. Możesz też stworzyć odpowiednią tapetę w swoim komputerze. Ważne, żebyś codziennie mógł łatwo przypomnieć sobie, jaki jest twój cel.
 3. Rytuał poranny. Codziennie rano wstań wraz ze słońcem (albo w południe - nie ma to żadnego znaczenia) i spojrzyj na kartkę ze swoim celem. Przeczytaj na głos i zastanów się chwilę. Zadaj sobie pytanie: "Co mogę dzisiaj zrobić, dla osiągnięcia mojego celu?". Odpowiedź zapisz sobie na liście spraw do załatwienia w danym dniu - nawet, jeśli jest to tak banalna rzecz, jak "uśmiechnij się do kolegów w pracy" lub "przytul dzieci po powrocie do domu".
 4. Nakieruj swe działania na cel życia. Pamiętaj o tym przez cały dzień. Jeśli ci to pomoże wysyłaj do siebie listy elektroniczne z przypomnieniami. Po pewnym czasie nie będziesz już musiał stosować żadnych sztuczek, żeby utrzymywać obrany kurs.
 5. Rytuał wieczorny. Przed pójściem do łóżka poświęć kilka minut na refleksję, jak minął dzień, co robiłeś i co osiągnąłeś. Zapisz to w swoim pamiętniku, jeśli takowy prowadzisz (a powinieneś). Popatrz jeszcze raz na kartkę z twoim celem i zastanów się, co mogłeś zrobić inaczej, lepiej. Wyciągnij z tego wnioski na kolejny dzień.

I pamiętaj - zapisany cel życia powinien być na tyle konkretny i trwały, żebyś nie miotał się chaotycznie w różnych kierunkach, ale nie powinien też stać się wyrokiem i przekleństwem. Zmieniaj go, jeśli twoje doświadczenia spowodują modyfikację wyznawanych przez ciebie wartości.

Na podstawie The Key to Dying Happy.

środa, 23 maja 2007
Orwell o pokoleniach

"Każde pokolenie wyobraża sobie, że jest inteligentniejsze od poprzedniego i mądrzejsze od tego, które po nim nastąpi." - George Orwell

poniedziałek, 21 maja 2007
Co zrobić, żeby było inaczej?

W komentarzach do jednego z poprzednich wpisów Czasami zaczynam się bać pojawiło się pytanie "Co zrobić, żeby było inaczej?". Przemyślałem sprawę i oto moja odpowiedź:

Przede wszystkim dołożyć wszelkich starań, a nie siedzieć i narzekać.

W tym celu - każdy w zakresie swoich możliwości - powinien (podaję w kolejności od zadania najłatwiejszego do najtrudniejszego):

 1. Przeczytać ze zrozumieniem Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (dla porównania). Pilniejsi mogą też zapoznać się z obowiązującymi ordynacjami wyborczymi.
 2. Zawsze brać udział w wyborach.
 3. Przed wyborami zapoznać się z programami kandydatów i ich dotychczasowym dorobkiem.
 4. Przemyśleć swoje poglądy na najistotniejsze sprawy.
 5. Dołączyć do budzących zaufanie ludzi o zbliżonych poglądach.
 6. Stworzyć grupę ludzi o zbliżonych poglądach.

I nie zniechęcaj się tym, że dla wielu mieszkańców Podlasia wczorajsze wybory do sejmiku wojewódzkiego były mniej ważne niż wygrzewanie cielska na słoneczku, robienie zakupów w hipermarkecie, albo sączenie piwska przed telewizorem i złorzeczenie na tych, którzy dorwali się do żłobu. To ty powinieneś dać przykład innym, jak należy posługiwać się demokracją.

niedziela, 20 maja 2007
Nienawiść

"Wzbudzenie w nas nienawiści, to największe zwycięstwo, jakie mogą nad nami odnieść nasi wrogowie." - Krzysztof Wysocki

piątek, 18 maja 2007
Czasami zaczynam się bać

"Czasami zaczynam się bać, że to nie głupcy rządzą naszym krajem, tylko ludzie, którzy naprawdę zdają sobie sprawę z tego, co robią." - zasłyszane w windzie

czwartek, 17 maja 2007
Cierpliwy tata

10 rad (plus jedna w promocji), jak być cierpliwym tatą:

 1. Policz do dziesięciu - zanim wybuchniesz.
 2. Weź kilka głębszych oddechów - zanim zaczniesz krzyczeć.
 3. Obserwuj i notuj - miej zawsze przy sobie kartkę papieru i ołówek. Gdy czujesz narastającą irytację postaw na kartce krzyżyk. W ten sposób zwiększysz czułość swojego wewnętrznego systemu wczesnego ostrzegania.
 4. Wyobraź sobie, że ktoś cię obserwuje - wielu osobom świadomość, że ktoś na nie patrzy, ułatwia stłumienie negatywnych emocji.
 5. Pomyśl, co by zrobiła twoja mama, gdyby znalazła się w takiej samej sytuacji.
 6. Pomyśl, czy to, co powiesz pomoże twoim dzieciom, czy je czegoś nauczy.
 7. Oderwij się - wyjdź na kilkuminutowy spacer, umyj głowę, albo posłuchaj ulubionej muzyki i wróć do problemu, jak się uspokoisz.
 8. Bądź nauczycielem - nie pouczaj, nie wyszydzaj, nie krzycz, tylko zrób wszystko, co w twojej mocy, żeby nauczyć dzieci podstawowych wartości. Wielokrotnie będzie ci się wydawało, że nauka idzie w las, ale to nieprawda - każdy konflikt pozostawia ślad i od ciebie zależy, czy będzie to ślad toksyczny, czy życiodajny.
 9. Wizualizuj - gdy masz chwilę spokoju, wyobraź sobie frustrującą sytuację, swoją normalną reakcję oraz wynikającą z niej reakcję dziecka. Jak to wpływa na wasze stosunki? A jak naprawdę powinieneś zareagować? Zobacz to oczami wyobraźni i postaraj się poprawić następnym razem.
 10. Odreaguj śmiechem - życie jest naprawdę zbyt krótkie, żeby tracić czas na naburmuszanie się.
 11. Kochaj swoje dzieci, bo nic nie zastąpi miłości.

Na podstawie How to Become a Patient Parent.

niedziela, 13 maja 2007
Jazda konna

"Nie wystarczy nauczyć się jeździć konno, trzeba jeszcze umieć spadać." - Konfucjusz

piątek, 11 maja 2007
Władza i społeczeństwo

"Gdy władza chce zmienić społeczeństwo, społeczeństwo zmienia władzę." - Krzysztof Wysocki

czwartek, 10 maja 2007
Co dać w prezencie rodzicom?

"Pytasz mnie, co dać w prezencie rodzicom? Bądź z nimi - nie tylko od święta. Daj im swoją obecność i to, czego oni potrzebują, a nie to, co ty byś chciał im dać. Przejrzyj razem z nimi stare albumy ze zdjęciami i zapisz sobie, co na każdym z nich jest. Ja o tym zapomniałem i teraz nie wiem, co to za ludzie patrzą na mnie ze starych fotografii." - Krzysztof Wysocki

środa, 09 maja 2007
Wspaniały tata

10 rad (plus dwie w promocji), co powinieneś zrobić dla swoich dzieci, aby zasłużyć na miano wspaniałego taty:

 1. Postaw ich dobro na pierwszym miejscu - wbrew pozorom wcale na tym nie stracisz, o ile będziesz także dbał o siebie.
 2. Chroń je - usuń z ich pola działania groźne przedmioty i ucz je, jak żyć bezpiecznie.
 3. Spędzaj z nimi wolny czas - to skarb, którego najbardziej potrzebują.
 4. Przytulaj je - szczerze i jak najczęściej.
 5. Baw się z nimi - ale nie dla świętego spokoju, tylko z pełnym zaangażowaniem i entuzjazmem.
 6. Wyręczaj wraz z nimi ich mamę - wspólne wykonywanie czynności tradycyjnie zarezerwowanych dla kobiet jest znakomitym sposobem wzmacniania więzi rodzinnych.
 7. Czytaj im - w ten sposób naładujesz dzieciom ich intelektualne akumulatory i zaszczepisz miłość do książek.
 8. Wspieraj ich mamę - nie ma nic gorszego, jak dezorientowanie dzieci i zmuszanie ich do opowiedzenia się po stronie jednego z rodziców.
 9. Ucz je poczucia własnej wartości - bez tego nie poradzą sobie w życiu.
 10. Ucz je podstaw finansów - pieniądz jest siłą napędową dzisiejszego świata.
 11. Dbaj o siebie - twoje zadowolenie będzie promieniować na całą rodzinę.
 12. Dbaj o ich mamę - bądź dla niej dobry nie tylko wtedy, gdy obserwują was dzieci (punkt 8).

Na podstawie How to be a Great Dad - 12 Awesome Tips.

wtorek, 08 maja 2007
Tako rzecze Steve Jobs

A oto dziesięć wypowiedzi Steva Jobsa, charyzmatycznego przywódcy firmy Apple, które ostatnio przytoczyła witryna Ririan Project:

 1. "Innowacja jest tym, co odróżnia lidera od naśladowcy."
 2. "Bądź wyznacznikiem jakości. Ludzie nie są przyzwyczajeni do środowiska, w którym oczekuje się doskonałości."
 3. "Jedynym sposobem osiągnięcia wspaniałych wyników jest robienie tego, co się lubi. Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Bądź wytrwały. Serce ci podpowie, kiedy to znajdziesz."
 4. "Wiesz, przeważnie nie jemy jedzenia, które sami wyhodowaliśmy. Ubieramy się w ubrania uszyte przez innych ludzi. Mówimy językiem, który stworzyli nasi przodkowie. Wykorzystujemy twierdzenia matematyczne, których sami nie wymyśliliśmy... Chodzi mi o to, że wciąż czerpiemy z tej skarbnicy ludzkiego doświadczenia i wiedzy i jest wspaniałym, wręcz ekstatycznym uczuciem móc ze swojej strony coś do niej dołożyć."
 5. "W Buddyzmie istnieje pojęcie "nieskażonego umysłu". To wspaniałe mieć taki nieskażony umysł."
 6. "Generalnie możemy przyjąć, że człowiek ogląda telewizję, żeby wyłączyć swój mózg i pracuje przy komputerze, kiedy chce go włączyć."
 7. "Jestem jedyną osobą, jaką znam, która w ciągu roku straciła ćwierć miliarda dolarów... To bardzo kształtuje charakter."
 8. "Zamieniłbym wszystkie te zdobycze technologiczne na jedno popołudnie spędzone z Sokratesem."
 9. "Jesteśmy tu po to, żeby naruszyć równowagę wszechświata. Jeśli nie po to, to po cóż by innego?"
 10. "Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na życie nie swoim życiem. Nie wpadnij w pułapkę życia wyznaczonego obcymi myślami. Nie pozwól, by opinie innych ludzi zagłuszyły twój wewnętrzny głos. A najważniejsze, miej odwagę podążać drogą, którą wyznacza ci serce i intuicja. W jakiś sposób one zawsze wiedzą, kim tak naprawdę chcesz być. Cała reszta ma drugorzędne znaczenie."
poniedziałek, 07 maja 2007
Grzeczne odmawianie

Jeśli chcesz zwiększyć swoją efektywność i jednocześnie zmniejszyć poziom stresu, musisz nauczyć się grzecznego, ale zdecydowanego odmawiania. Pomogą ci w tym następujące rady:

 • Szanuj swój czas! Straconego nigdy nie odzyskasz.
 • Pamiętaj o priorytetach! Zawsze miej świadomość, co jest ważne, a czym nie warto zaprzątać sobie głowy.
 • Ćwicz odmawianie! Praktyka czyni mistrza, więc jak najczęściej ćwicz odmawianie.
 • Masz prawo odmówić! Nie przepraszaj więc i nie zaczynaj od "Przykro mi, ale...".
 • Nie przymilaj się! Nie zgadzaj się na coś, na co nie masz ochoty, tylko dlatego, żeby być miłym.
 • Nie ulegaj szefowi! Odmów szefowi, jeśli istnieją ku temu ważne, racjonalne powody. Lepiej odmówić niż naobiecywać i zawieść.
 • Zapobiegaj! Zasygnalizuj ewentualny brak swojej zgody zanim padnie niewygodna dla ciebie propozycja (trudne - wymaga praktyki i wyczucia).
 • Wstrzymaj odmowę! Zamiast natychmiast odpowiadać, poproś o czas na zastanowienie się. O swojej decyzji jak najszybciej powiadom proszącego o przysługę.
 • Zaproponuj inny termin! Jeśli problemem jest tylko czasowa kolizja z innymi zobowiązaniami, zamiast odmawiać, spróbuj wynegocjować inny termin wykonania zadania.
 • Nie obwiniaj go! Wyraźnie zaznacz, że fakt odmowy w żadnym stopniu nie oznacza negatywnej oceny prośby lub żądania, które zostało do ciebie skierowane. Po prostu nie masz czasu albo ochoty tego robić i już.

Na podstawie The Gentle Art of Saying No.

niedziela, 06 maja 2007
Jeśli nie teraz, to kiedy?

"Jeśli nie teraz, to kiedy? Skąd możesz wiedzieć, czy będzie lepszy moment?" - Krzysztof Wysocki

piątek, 04 maja 2007
Jak mieć pomysła?

Blog Ririan Project to prawdziwa skarbnica wyliczanek. A oto 20 sprawdzonych metod, jak mieć nowego pomysła (nikt oczywiście nie dorówna w dziedzinie pomysłowości Ferdynandowi Kiepskiemu, który zrobi wszystko, żeby udowodnić, że "dla człowieka z jego wykształceniem, to w tym kraju nie ma pracy"):

 1. Zawsze noś ze sobą notatnik.
 2. Czytaj. Jak najwięcej.
 3. Rozmawiaj z ludźmi.
 4. Nie marnuj bezmyślnie czasu podczas podróży.
 5. Ćwicz. Ruch zwiększa ukrwienie i sprawność mózgu.
 6. Szukaj inspiracji.
 7. Co jakiś czas przelej swe myśli na papier w czasie osobistej burzy mózgu.
 8. Wszystkie pomysły gromadź na jednej liście.
 9. Wymyślaj udoskonalenia czyichś pomysłów.
 10. Czerp pomysły z życia codziennego.
 11. Wykorzystuj swoje zainteresowania.
 12. Rzuć pomysłem w znajomego, często w odpowiedzi otrzymasz twórcze rozwinięcie swojej idei.
 13. Poszukaj inspiracji w Internecie.
 14. Zrób rysunek, żeby ujrzeć nowe aspekty zagadnienia.
 15. Przejdź się albo prześpij z pomysłem.
 16. Sporządź "Listę Przebojów" swoich pomysłów.
 17. Cofnij się w swoim myśleniu, żeby zobaczyć ukryte wzorce.
 18. Puść wodze fantazji.
 19. Jeśli zabrnąłeś w ślepą uliczkę, odłóż na jakiś czas myślenie nad pomysłem.
 20. Bądź zawsze otwarty na nowe idee.
czwartek, 03 maja 2007
Deser lodowy

W czasach, kiedy desery lodowe były znacznie tańsze niż dzisiaj, dziesięcioletni chłopiec wszedł do kawiarni hotelowej i usiadł przy stoliku. Gdy kelnerka postawiła przed nim szklankę z wodą, spytał: "Ile kosztuje deser lodowy?"

"Pięćdziesiąt centów" - usłyszał w odpowiedzi. Wygrzebał wówczas z kieszeni garść monet i uważnie je przeliczył. "A ile kosztuje zwykła porcja lodów?" - zadał kolejne pytanie. Wyraz zniecierpliwienia wkradł się na oblicze kelnerki, ponieważ pojawili się nowi klienci, którzy czekali przy wejściu na wskazanie im stolika. "Trzydzieści pięć centów" - odburknęła ze złością. Chłopiec znów przeliczył monety, poczym powiedział: "W takim razie poproszę zwykłą porcję lodów." Kelnerka przyniosła zimny pucharek, położyła na stoliku rachunek i poszła obsługiwać innych gości. Chłopiec zjadł lody, zapłacił należność przy kontuarze i wyszedł. Gdy po pewnym czasie kelnerka zaczęła sprzątać stolik, wzruszenie ścisnęło jej gardło. Obok pustego talerzyka, starannie ułożone - jedna na drugiej - leżały dwie pięciocentówki i pięć jednocentówek - jej napiwek.

Na podstawie A simple story about thoughtfulness... Rajesha Setty.

środa, 02 maja 2007
Dekompresja po stresie

W blogu Zen Habits pojawiła się lista dwunastu wypróbowanych przez autora metod redukcji stresu:

 1. Od 3 do 10 głębokich wdechów połączonych z powolnymi wydechami.
 2. Rozmasowywanie napiętych mięśni.
 3. Krótki spacer - na przykład wokół budynku.
 4. Ćwiczenia fizyczne.
 5. Wyjście na świeże powietrze i wtopienie się w naturę, posmakowanie jej piękna.
 6. Seks.
 7. Wolny dzień dla nabrania dystansu.
 8. Medytacja.
 9. Wciągająca lektura.
 10. Przebywanie w towarzystwie osób, które kochasz.
 11. Odłączenie się (od Internetu, telefonu i całego pędzącego świata).
 12. Drzemka - 30 minut, które mogą zdziałać cuda.
Archiwum

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.