Pozostań przy zdrowych zmysłach i zachowaj życiową równowagę.
Kategorie: Wszystkie | a-propos | bwnd | gtd | hugething | kindle | lektury | raptularz | sos | sport | teraz | ztd | zzz
RSS
czwartek, 29 maja 2014
Pościel łóżko!

Untidy Bed
(photo by: srgpicker)

Podczas tegorocznej promocji absolwentów na Uniwersytecie Teksańskim w Austin wystąpił admirał William H. McRaven, dowódca amerykańskich operacji specjalnych. Głównym przesłaniem jego przemówienia było następujące zdanie:

 • Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od pościelenia swojego łóżka!

"Kolejny banał w BIZNESIE BEZ STRESU!" - pomyśli zapewne niejeden mądrala, który "wie lepiej". A ja wiem swoje - nieraz musiałem sprzątać po ludziach, którzy nie potrafią utrzymać wokół siebie porządku. Bo ten chaos wcale nie jest twórczy - to dowód niepanowania nad podstawowymi, życiowymi sprawami, a co dopiero mówić o większych wyzwaniach!

W dalszej części swojego wystąpienia admirał McRaven zawarł kolejne stwierdzenia oparte na doświadczeniach zdobywanych przez przyszłych Navy SEALs podczas treningu:

 • Jeśli chcesz zmieniać świat, znajdź kogoś, kto pomoże ci wiosłować! - Liczy się praca zespołowa!
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, oceniaj ludzi po wielkości ich serc, a nie płetw! - Liczy się postawa, a nie posiadany sprzęt!
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, zaakceptuj daremność niektórych działań i niestrudzenie przyj do przodu! - Liczy się twoja postawa i wola działania.
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, nie obawiaj się dodatkowej fatygi! - Stajesz się silniejszy po każdej dodatkowej godzinie treningu.
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, musisz czasami skoczyć na główkę! - Ryzyko bywa nieuniknione.
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, nie cofaj się przed rekinami! - Twoi przeciwnicy są w stanie wyczuć twój strach.
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, musisz - w godzinie prawdy - umieć wykrzesać z siebie to, co najlepsze! - Sytuacje ekstremalne stanowią ostateczny sprawdzian, kim naprawdę jesteś.
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, śpiewaj, kiedy jesteś po szyję w bagnie! - Nie pozwalaj umrzeć nadziei.
 • Jeśli chcesz zmieniać świat, nie dotykaj dzwonka! - Podczas szkolenia każdy kandydat do Navy SEALs ma prawo w dowolnym momencie podejść do dzwonka, który wisi w środku obozu, i zadzwonić, co oznacza, że ma on już dość porannych zapraw, biegów z przeszkodami, pływania w lodowatej wodzie i innych ćwiczeń. W ten sposób jego kariera komandosa kończy się samoobsługowo i definitywnie...

Być może nie wszystkie z powyższych sugestii przydadzą ci się do osiągnięcia sukcesu w codziennym życiu, ale z pewnością ta pierwsza:

 • Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od pościelenia swojego łóżka!

warta jest zastosowania.

(wpis na podstawie Manvotional: Want to Change the World? Start by Making Your Bed)
poniedziałek, 26 maja 2014
Jutro

Niepewność Przyszłości
(photo by: Bogdan Migulski)

Zawsze, kiedy nie mogłem zabrać się do jakiejś pracy, moja mama mobilizowała mnie ironizując:

"Jutro, ach, jutro ja wszystko zrobię,
A dzisiaj jeszcze odpocznę sobie."

Ale... nie o odwlekaniu i lenistwie jest ten wpis.

Usłyszałem niedawno wypowiedź amerykańskiego fizyka-celebryty - doktora Michio Kaku, w której stwierdził on, że podstawową różnicą pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem jest zdolność do rozumienia pojęcia "jutro". Nie da się ukryć, że to oczywiste uproszczenie celnie definiuje istotę ludzkiej inteligencji. Zdanie sobie sprawy z tego, że oprócz dnia dzisiejszego istnieje jeszcze jakieś "jutro", jakaś przyszłość, na którą możemy wpływać naszymi postępkami jest przywilejem, ale i utrapieniem istoty rozumnej.

Nasze troski i zmartwienia są ceną, jaką płacimy za umiejętność przewidywania i planowania przyszłości. Ceną za to, że jako gatunek zdominowaliśmy naszą planetę i zrobiliśmy wiele wspaniałych, ale także i strasznych rzeczy.

Z jednej strony przyjemnie i beztrosko jest żyć tu i teraz, nie dbając o żadne "jutro". Jak pies - jeść, gdy podstawią miskę albo coś wlezie pod pysk, biegać za patykiem, tarmosić kapcie lub wylegiwać się na słoneczku. Z drugiej jednak strony takie podejście do życia zapewnia wieczną stagnację - "jutro" będzie zawsze takie samo... chyba, że zmieni się coś w otoczeniu i trzeba będzie jakoś zareagować.

A ty?

Czy potrafisz zrównoważyć umiejętność czerpania radości z tego, co robisz teraz z dbaniem o swoje jutro?

Czy twoje "dziś" nie przesłania ci twojego "jutra"?

I odwrotnie: czy twoje "jutro" nie przesłania ci twojego "dziś"?

Zastanów się nad tym...

Jeszcze dziś!

Nie odkładaj tego do jutra! ;-)

poniedziałek, 19 maja 2014
Jestem, jesteś, jesteśmy...

Post 2014

Kiedy rano budzę się, otwieram oczy i stwierdzam:

"Jestem!"

Powiesz: "co za banał!", ale ja nie uważam tego spostrzeżenia za banał.

Fakt, że nastał kolejny dzień, a ja mogę otworzyć oczy i uświadomić sobie swoje istnienie jest zadziwiającym cudem natury i niezwykłym darem, który otrzymuję. Przecież poprzedniego dnia, przed zaśnięciem nikt mi tego nie obiecywał!


Kilkanaście lat temu umówiłem się "na mieście" z moim przyjacielem Piotrkiem. Były straszne korki i Piotrek z wielkim trudem stawił się na to spotkanie. Punktualnie. Podobno powiedziałem wtedy na powitanie:

"Jest siedemnasta. Ja jestem. Ty jesteś."

Tak mu się to spodobało, że do dziś wypomina mi te słowa... ;-)


W sobotę spotkaliśmy się w gronie przyjaciół na dorocznym podsumowaniu zawodów w postnym odchudzaniu. Nagle rozgorzała gorąca dyskusja na zadziwiająco popularny ostatnio temat: "Co jest najważniejsze w życiu?"

Od pewnego czasu mam tę kwestię rozkminioną, więc powiedziałem:

"Jak to: "Co jest najważniejsze w życiu?" Najważniejsze jest to, że siedzimy sobie tu teraz razem i rozmawiamy!"

Wszyscy zgodzili się za mną, bo przecież, gdyby to spotkanie nie było w tym momencie najważniejszą rzeczą w naszym życiu, to byśmy się tam nie pojawili i tak miło nie spędzili czasu...

czwartek, 15 maja 2014
Pozytywny marketing porównawczy

FIAT 500
(photo by: Bjørn Børresen)

Kardynalną zasadą marketingu jest unikanie wspominania o konkurencji. Ona po prostu nie istnieje. Ale jeśli już musisz podkreślić nową jakość, którą wnosi twój produkt, rób to w sposób pozytywny, a nie obnażający niedoskonałości rywali.

Oto przykład - powiedzmy, że chcesz zareklamować Fiata 500, czyli luksusowego, włoskiego malucha dla pań. Porównawcza reklama negatywna mogłaby brzmieć tak:

Masz już dość hałasu podczas podróży Toyotą Yaris?
Jesteś zmęczona poszukiwaniem miejsca do zaparkowania twojego Mercedesa S-klasy?
Koniec z kompromisami!
Wybierz luksusową jazdę i wygodne parkowanie Fiatem 500!

W polecanej przeze mnie wersji pozytywnej brzmiałoby to tak:

Podoba Ci się wygodne parkowanie Toyotą Yaris?
Urzeka Cię płynna, cicha jazda w wygodnych skórzanych fotelach Mercedesa S-klasy?
Koniec z kompromisami!
Wybierz luksusową jazdę i wygodne parkowanie Fiatem 500!

Gwarantuję skuteczność tej metody i polecam ją każdemu - marketingowcom, politykom, żonom, mężom i kochankom!

poniedziałek, 12 maja 2014
Długie dni, krótkie lata

Date Stamp
(photo by: tico_24)

Ktoś kiedyś powiedział:

"Dni się dłużą, ale lata lecą, jak z bicza strzelił."

O co mu chodziło?

Może o to, że każdego ranka wstajesz i wydaje ci się, że masz jeszcze tyle godzin przed sobą, że na pewno wszystko zdążysz zrobić. Minuty płyną, a ty siedzisz na fesjbuczku albo gapisz się bezmyślnie w telewizor. Nadchodzi wieczór i kładziesz się spać, by odpocząć po tym "wysiłku", który ani o milimetr nie przybliżył cię do twoich marzeń.

I tak - dzień po dniu - niepostrzeżenie mijają tygodnie, miesiące i lata. Dryfujesz przez ocean czasu, a ślad twojej podróży znika zanim ty zdążysz się oddalić.

Tymczasem, gdybyś codziennie konsekwentnie poświęcał tylko jedną godzinę na realizację swoich zamierzeń, po roku miałbyś powody, żeby pogratulować sobie zdobycia nowej umiejętności, stworzenia dzieła sztuki, uprzytulnienia mieszkania, napisania książki czy zdobycia Mount Everestu.

Przestań się oszukiwać: każdego dnia wydaje ci się, że masz tak wiele czasu, ale przecież gołym okiem widać, że wciąż stoisz w tym samym miejscu...

Archiwum

Napisz do mnie na adres:

adres zwrotny autora


Creative Commons License

Ten utwór jest dostępny na
licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne
.